240 000 пластмасови частици в 1 литър вода ?!
Share
"Микропластмасата в бутилираната вода е най-малко 10 пъти по-лоша, отколкото се смяташе преди
Чиста, натурална изворна вода, точно както природата е предвидила. Всъщност, не съвсем.
Бутилираната вода отдавна се предлага на пазара като по-безопасна алтернатива на това, което идва от чешмата - ако не идва направо от планински извор, тя е поне пречистена и без химикали. Но ново проучване на учени от Колумбийския университет и Университета Рутгерс показва, че бутилираната вода може да е много по-лоша, когато става въпрос за микроскопични пластмасови замърсители, способни да преминат в кръвния поток.
От години, учените алармират за глобалното разпространение на микропластмаси, образуващи се, когато пластмасите се разпадат на все по-малки фрагменти. Частиците, които варират по размер от пет милиметра до 1 микрометър (1 милионна от метъра), са открити на върха на вр. Еверест и на дъното на най-дълбоките океански падини, с неизвестни въздействия върху здравето на хората и екосистемите. Предишни проучвания установяват, че един литър бутилирана вода може да съдържа десетки хиляди разпознаваеми (поне чрез микроскоп) пластмасови частици. Но тези проучвания стигат само до 1 микрометър, до голяма степен поради технологични ограничения.
Проучване от тази седмица, публикувано на 8 януари в списание Proceedings of the National Academy of Sciences, използва новоразработена лазерна технология за намиране на още по-малки фрагменти, увеличавайки броя на пластмасовите частици в бутилираната вода с фактор 10, а в някои случаи , повече от 100. Използвайки тази нова технология, изобретена от биофизика от Колумбия и съавтор на изследването Уей Мин, авторите са открили средно 240 000 пластмасови фрагмента на литър бутилирана вода.
Приблизително 90% от частиците се считат за нанопластмаси, които, както подсказва името, са по-малки от 1 микрометър. За разлика от микропластмасата, нанопластиката може да премине през червата и белите дробове в кръвния поток. Оттам те могат да се настанят в сърдечния мускул и други органи, да преминат кръвно-мозъчната бариера в мозъка и дори в телата на неродени бебета, като преминат през плацентата.
Не е изненадващо, че един от най-разпространените типове нанопластмаса в трите популярни марки тествана бутилирана вода (учените не са посочили марките) е полиетилен терефталатът или PET, който е най-често използваната пластмаса в индустрията за бутилирани напитки. Най-вероятно, малките частици попадат във водата, когато бутилката се стисне или когато капачката се развива многократно. Друг често срещан тип пластмаса, открит в пробите от бутилирана вода, е найлонът. Съавторът на изследването Бейжан Ян, професор по геохимия в земната обсерватория Ламонт-Дохърти (LDEO) на Колумбия, предполага, че такива частици всъщност може да идват от филтри, предназначени да пречистват водата.
Досега има малко изследвания, които показват какво точно правят нанопластиките, след като влязат в кръвния поток. Но има много доказателства, че химикалите, използвани в производството на пластмаса, са вредни за човешкото здраве и репродукцията на бозайниците. Дори ако самите нанопластмаси не са вредни, те могат да служат като носители на опасни химикали, използвани в производството на пластмаси, като бисфеноли, фталати, диоксини, органични замърсители и тежки метали, които са вредни във високи дози, увеличавайки риска от рак и въздействащи ключови органи като бъбреците, черния дроб, сърцето, репродуктивната и нервната система. Те могат да се натрупват и чрез хранителната верига.
„Има огромен свят от нанопластмаси, които трябва да бъдат изследвани“, казва Мин. Дори ако нанопластмасите съставляват 90% от броя на пластмасовите частици, открити в бутилираната вода, те съставляват много по-малък обем, казва той. Това обаче не дава никаква утеха: „Не размерът е важен. Това са числата, защото колкото по-малки са нещата, толкова по-лесно могат да влязат в нас.“ "
Автор: Арин Бейкър
Източник: https://time.com/6553165/microplastics-in-bottled-water-study/?linkId=261134926
https://time.com/6553165/microplastics-in-bottled-water-study/?linkId=261134926